Kérdések, amelyekre a választ lejjebb megtalálja:
Megbeszélhető-e, hogy mikor jöjjenek az anyatejért?
Naponta hány ml anyatejet lehet leadni?
Átveszik-e a fagyasztott anyatejet?
Mit lehet tenni a fagyasztott anyatejjel?
Az anyatej@heimpalkorhaz.hu e-mail címen Ön is felteheti azokat az anyatejadással és igényléssel kapcsolatos kérdéseit, amelyekre weblapunkat áttekintve nem kapott választ.
Megbeszélhető-e, hogy mikor jöjjenek az anyatejért?
A fővárosban kerületenként hétfő-szerda-pénteki napokon megyünk házhoz az anyatejért.
Gyűjtési napokon belül gépkocsivezető kollégáink 2 órán belüli időintervallumban tudják meghatározni, hogy mikor érnek oda az anyatejért. (Helyettesítés -szabadság vagy betegség- estén némi késés előfordulhat.) Egy gépkocsivezető egy-egy napon több kerületből gyűjti be az anyatejet. A sorrendet a kerületek gyűjtésének sorrendje és ezen belül a címek elhelyezkedése határozza meg. Ha a gépkocsivezető ettől esetleg egy-egy anya miatt eltérne, akkor valamennyi utána következő anyához már más időpontban érne. Ezért nem tudjuk vállalni, azt, hogy az anya határozza meg, hogy mikor menjünk az anyatejért.
Ugyanakkor igyekszünk a tejadó anyával közösen megoldást találni arra, ha egy anyának a gyűjtés időpontjában más elfoglaltsága van. Nem kell feltétlenül a tejadó anyának átadni az anyatejet azt bárki más is átadhatja. Pl. : bármely más budapesti címre elmegyünk a tejért, ez lehet szomszéd, hozzátartozó munkahelye, gyermekrendelő stb.
Ha ilyen akadálya van az anyatejadásnak, hívjon bennünket közösen találunk mindenki számára elfogadható megoldást.
Naponta hány ml anyatejet lehet leadni?
Valahol 600 ml/nap leadási limitet olvastam. Az olvasott cikkben egyébként furcsállották, hogy egy kismama havonta 60-70 liter anyatejet adott le (ezért is szabták meg a határt?). Én ezt nem furcsállom, ugyanis az első 2 hónapban a kisbabám szükségletein kívül minimum napi 2 liter tejem volt “feleslegben”.
Válasz:
Mi is tudjuk, hogy előfordul, hogy egy-egy anyának a saját csecsemője ellátásán túl többletként akár napi 2000 ml anyateje is lehet, de ez nagyon ritka. Azonban 1 liter körüli többlet anyatej mennyiség már több anyánál előfordul. Az is igaz, hogy nálunk az anyatejadó anyák többsége napi 200-500 ml közötti anyatejet ad. Budapesten már napi 100 ml anyatejért is házhoz megyünk.
Az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium elfogadta a Szülészeti és Nőgyógyászati Kollégium állásfoglalását, mely szerint “a napi elszámolható anyatej mennyiséget – melyet egy tejadó anyuka a saját gyermekének táplálásán felül, egészségkárosodás nélkül, megfelelő minőségben le tud adni más baba számára – maximálisan 800 ml-ben határozta meg”.
” Így egy tejadó anyuka társadalombiztosítási támogatást napi maximálisan 800 ml leadott anyatej után igényelhet.”
Átveszik-e a fagyasztott anyatejet?
A fagyasztott anyatejet több okból sem vehetjük át.
- Amikor lefagyasztotta az anyatejét az anya nem volt kivizsgálva. Ránézésre nem lehet megállapítani, hogy valaki egészséges vagy sem.
- Fejéskor az anyák általában mindent megtesznek a fertőtlenítés érdekében, amit Ők elégségesnek gondolnak. Azonban az évek során azt tapasztaltuk, és az anyatejadó anyák is elmondják, hogy amíg nem voltak anyatejadók, addig bizony nem így fejtek. Az-az valószínű, hogy a fagyasztott anyatejbe fejéskor kívülről, a kezükről, bőrükről, a mellszívóról baktérium kerülhetett.
- Sokszor a tároló edény sem megfelelő, nem zár légmentesen, vagy nem volt előzetesen kifertőtlenítve. (Anyatej fagyasztására csak az előzetesen kifőzött, jól záródó üveg, vagy a speciálisan erre a célra gyártott előre sterilizált zacskó való.)
- Utólag nem lehet ellenőrizni, hogy a fagyasztás során végig megfelelő hőmérsékleten volt-e az anyatej.
- A fagyasztással a fejés közben bekerülő baktériumok nem pusztulnak el, felolvasztáskor és azt követően újra szaporodni kezdenek.
- Sokan tapasztalták már, hogy a fagyasztás után felolvasztott anyatej igen kellemetlen szagú.
- A fagyasztás során az anyatejben lévő fehérjék roncsolódnak.
Mindezek miatt az Anyatejgyűjtő Állomáson csak az előzetesen kivizsgált anyáktól, a frissen fejt ( nem fagyasztott) anyatejet vesszük át. A leadott anyatej bakteriológia megfelelőségét ellenőrizzük és pasztörizálás után is csak a megfelelő bakteriológiai minőségű anyatejet adjuk ki a rászoruló csecsemők részére.
Mit lehet tenni a fagyasztott anyatejjel?
Ha erre a kérdésre kattintott először, akkor javaslom olvassa el az előző kérdést és az arra adott választ is:
Akinek többlet anyateje termelődik, néhány liter lefagyasztása után – mert szinte mindenki fagyaszt – érdemes elgondolkodni rajta, hogy mi lesz később a fagyasztott anyatejjel.
- Megeteti a gyermekével?
- ha lefagyasztja az anyatejet, az kb. 3 hónapig használható fel, gondolja végig, szüksége lesz-e 3 hónap múlva erre a fagyasztott anyatejre, ha folyamatosan termelődik a friss anyatej
- az újszülött csecsemő mellett lefagyasztott anyatejet nem tudja a főzelékekbe felhasználni (6-7-8 hónapos korban), mert a babájának elegendő anyatej mellett 6 hónapos koráig nincs szüksége hozzátáplálásra
- kb. 1,5-2 liter anyatej steril zacskóban történő fagyasztása, most kb. 1300 Ft-ba kerül, ha ezt a 1,5-2 liter anyatejet leadja, a jelenlegi áron (1800 Ft/liter) akkor 2700-3600 Ft-ot kap
- ha azért fagyaszt, mert fél, hogy elapad a teje, és úgy gondolja, ha esetleg szüksége lesz rá, ezzel pótolja a hiányt, akkor gondolja végig, hogy egy 3-4 hónapos csecsemő egy hónapos ellátásához 30 liter anyatej szükséges, amely több rekesznyi mennyiség és még az sem biztos, hogy gyermeke hajlandó megenni a fagyasztott anyatejet
- Oda adja, eladja másnak, vállalva a fenti kockázatokat?
- Kiönti?
- gondolja meg, ha a gyermekének nincs szüksége a lefagyasztott anyatejre, mert a fejéssel elérte azt, hogy mindig legyen bőven elegendő anyateje, akkor mennyi anyatejet fog kiönteni vagy kidobni, amit – ha időben gondolt volna rá – leadhatott volna az Anyatejgyűjtő Állomásra
Akitől ezt a képet kaptuk, ezt a sok lefagyasztott anyatejet nem használta fel, a végén kiöntötte. A folyamatos szoptatástól és fejéstől mindig volt a gyermekének friss anyatej.
Amikor megtelt a fagyasztója, anyatejadó anya lett. Több hónapon keresztül adott anyatejet és a gyermekét több mint 1,5 éves koráig szoptatta.
A csecsemője anyatejjel való ellátásának a legjobb módja a szoptatás és utána a fejés, az a néhány deciliter többlet anyatej igen nagy biztonságot, és nyugalmat jelent Önnek és gyermekének. A többlettel pedig még segíthet is másoknak!