Tudta-e, hogy …
… az anyatejadó anyák legtöbbjének felsőfokú, de legalább középfokú végzettsége van?
Tudta-e, hogy …
… a legtöbb anyatejadó anya a szülést követően már az első vagy a második hónapban elkezdi az anyatejadást?
Tudta-e, hogy …
… a legtöbb anyatejadó anya aránylag rövid ideig (1- 4 hónapig) ad anyatejet? Mégis milyen nagy segítséget jelent, az általuk adott anyatej a rászorulóknak!
Tudta-e, hogy …
… a legtöbb anyatejadó anya napi 100-200 ml közötti anyatejet ad? Nálunk igazán érvényesül a „sok kicsi sokra megy” elv!
Csak keveseknek adatik meg, hogy napi 800 ml vagy akár annál több anyateje legyen!
Tudta-e, hogy …
… a WHO ( Egészségügyi Világszervezet) és UNICEF (Egyesült Nemzetek Gyermek Alapja) közös állásfoglalása szerint, ha nem lehetséges a biológiai anya által a táplálás (szoptatás, lefejt anyatej adása), az első alternatíva, ha rendelkezésre áll, az emberi anyatej kell legyen más forrásokból. Ezt a Milk Bankok (Anyatejgyűjtő Állomások) biztosítják. Csak ezt követheti a tápszer.
Tudta-e, hogy …
… „ A Gyermekorvosok Amerikai Akadémiája és a Magyar Gyermekorvosok Szakmai Kollégiuma is azt javasolja, hogy a gyermeket az első fél évben kizárólag szoptassák, majd kiegészítő táplálék adása mellett folytassák a szoptatást legalább az első életév végéig, azután pedig addig, ameddig az anya és a kisbaba azt kívánja. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legalább két év szoptatást javasol, éljenek a gyermekek a világ bármely táján, azután addig, ameddig az anya és a kisbaba azt kívánja.” /Részlet Márta Guóth-Gumberger Elizabeth Hormann: Szoptatás című könyvéből./
Tudta-e, hogy …
… a kutatások kimutatták, hogy a szülést követően a gyermek 2. életévében nő az anyatej energia és immunanyag tartalma.
Tudta-e, hogy …
… az újszülött gyomra születésekor akkora, mint egy cseresznye (befogadó képessége kb. 6 ml)