
Ünnepélyes keretek között köszöntöttük június 24-én a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet munkatársait a 2026. évi Semmelweis-napi rendezvényen. A magyar egészségügy ünnepén Semmelweis Ignác öröksége előtt tisztelegtünk, egyúttal elismerésünket fejeztük ki mindazoknak, akik tudásukkal, felelősségteljes munkájukkal és emberségükkel nap mint nap a beteg gyermekek gyógyulását szolgálják.
Az ünnepségen Prof. Dr. Nagy Anikó főigazgató főorvos köszöntötte a megjelenteket. Beszédében hangsúlyozta: Semmelweis Ignác emléknapján nemcsak egy kivételes orvosra emlékezünk, hanem arra a szemléletre is, amelynek alapértékei ma is meghatározzák az egészségügyi hivatást. Ilyen a felelősség, a magas szakmai színvonal, az emberség, a kitartás és a gyógyításba vetett hit.

A főigazgató kiemelte, hogy az orvosok és az egészségügyi dolgozók minden döntése, szava és cselekedete emberi sorsokat érint, ezért a gyógyítás nem csupán szakmai feladat, hanem erkölcsi küldetés is. Egyszerre követel naprakész tudást, figyelmet, empátiát, alázatot és emberi tartást. A felelősség azt is jelenti, hogy minden betegben az embert, a gyermeket és az egyént kell látnunk, nem csupán a betegséget.
Ez különösen nagy jelentőséggel bír egy olyan intézményben, ahol a legkisebbek gyógyulásáért dolgozunk. A gyermekek mellett ugyanis minden esetben jelen vannak a szülők reményei, félelmei és kérdései is. A szakmai felkészültség mellett ezért a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet valamennyi munkatársának feladata a türelem, az együttérzés, a bizalom és a biztonság megteremtése.
Prof. Dr. Nagy Anikó arról is beszélt, hogy
a gyógyítás nemcsak tudást, hanem bátorságot is kíván. Bátorságot ahhoz, hogy megkérdőjelezzük a megszokott megoldásokat, új utakat keressünk, a beteg gyermek érdekeit minden körülmények között az első helyre tegyük, és akkor is kitartsunk, amikor az út nehéz.
A magas színvonalú gyógyítás alapja a pontos diagnózis, a megalapozott döntés és a megfelelő kezelés, de a minőség nem ér véget a korszerű eszközöknél és a szakmai protokolloknál. A valódi minőség ott kezdődik, ahol a modern technológia és a magas szintű szaktudás találkozik a figyelemmel, az együttműködéssel, a felelősséggel és az emberséggel. A gyermekgyógyászatban különösen fontos a megnyugtatás, a bizalom kialakítása és a méltóság megőrzése, hiszen a kezelés során gyakran nemcsak a testet, hanem a lelket is ápolni kell.
Az ünnepi beszéd központi gondolata a Heim Pál közösségének ereje volt. Egy kórház valódi erejét nem egyetlen ember tudása, hanem egy összetartó csapat munkája adja. Orvosok, ápolók, asszisztensek, gyógytornászok, pszichológusok, adminisztratív dolgozók, műszaki, gazdasági és valamennyi háttérterületen dolgozó munkatárs együtt teremti meg azt a szakmai biztonságot, amelyre a gyermekek és családjaik támaszkodhatnak.
Fontos, hogy munkatársaink figyelnek egymásra, támogatják egymást a nehéz ügyeletekben, megosztják tudásukat, közösen gondolkodnak az összetett esetekben, segítenek, amikor valaki elfárad, és együtt örülnek minden sikeres gyógyulásnak. Ez az összetartás teszi az intézetet nem csupán munkahellyé, hanem valódi közösséggé.
Ez a közösségi erő emeli a szakmai kiválóságot olyan emberi magaslatokba, amelyek megsokszorozzák a gyógyítás eredményességét. Ennek köszönhető, hogy intézetünk korábban nem látott vagy rendkívül nehezen megoldható esetekben is sikeres kezelést tud nyújtani, és esélyt adhat a nálunk gyógyuló gyermekeknek arra, hogy felépülésük után kortársaikhoz hasonló, magas életminőségben élhessenek.
Az elmúlt egy évben ez az erő tette lehetővé, hogy intézetünk mintegy 500 000 gyermeket lásson el, és közel 30 000 fekvőbeteget gyógyítson. Munkatársaink a legnehezebb körülmények között is operálnak, ügyelnek, fejlesztenek, új technológiákat honosítanak meg Magyarországon, osztályokat újítanak meg, és az elérhető legmagasabb szintű szakmai ellátás biztosítására törekednek. Az intézet az elmúlt években e munkának köszönhetően nemzetközi ismertséget és elismertséget is szerzett.
A főigazgató beszédének zárásában megköszönte valamennyi munkatárs hivatástudatát, áldozatos munkáját és azt az emberi tartást, amellyel nap mint nap szolgálják a betegeket és egymást. Arra kérte az intézet dolgozóit, hogy továbbra is ápolják és erősítsék ezt a közösséget, mert benne rejlik az intézet ereje, reménye és jövője.
Az ünnepségen Vajdics-Juhász Krisztina Éva gyermekintenzív szakápoló főnővér is ünnepi beszédet mondott. Semmelweis Ignác példáján keresztül arra emlékeztetett, hogy a segítő szándék mellett elengedhetetlen a folyamatosan megújuló tudás, a szakmai éberség és az osztályokon, részlegeken, valamint a háttérterületeken dolgozó munkatársak összehangolt együttműködése. Kiemelte: a gyermekek gyógyítása mögött minden esetben egy nagy, egymásra épülő közösség áll.

Az ünnepségen Vajdics-Juhász Krisztina Éva gyermekintenzív szakápoló főnővér ünnepi beszédet mond
Az ünnepség kiemelkedő része volt az intézet munkatársainak elismerése. Köszöntöttük nyugállományba vonuló kollégáinkat, a több évtizedes szolgálatot teljesítő munkatársakat, kiváló dolgozóinkat, rezidenseinket, tudományos fokozatot szerzett kollégáinkat, új vezetőinket, valamint azokat az osztályokat és közösségeket, amelyek kiemelkedő szakmai munkájukkal járultak hozzá intézetünk működéséhez.
Főigazgatói Emléklap
Főigazgatói Emléklapban részesültek azok a munkatársak, akik az intézetben eltöltött hosszú és értékes szolgálatukat követően nyugállományba vonulnak. Az elismeréssel az intézet vezetése megköszönte a beteg gyermekekért és a kórházi közösségért végzett lelkiismeretes munkájukat:
ALMÁSI LAJOS GYÁRFÁSNÉ
BAGDI ANNA ÉVA
BÉNYEI MÁRTA
GÁL TÍMEA
KUMÁNOVICH JÁNOS IMRÉNÉ
DR. LÓSKA GYÖRGYNÉ
NAGY TIVADAR CSABÁNÉ
SERFŐZŐ BERTALANNÉ
SZABÓNÉ CSENDES ERIKA
VIDÁK ZOLTÁN
Főigazgatói Díszoklevél
Főigazgatói Díszoklevelet kaptak azok a kollégák, akik több évtizedes, elkötelezett szolgálatuk után vonulnak nyugállományba. Munkájukkal, tapasztalatukkal és helytállásukkal hosszú éveken keresztül meghatározó tagjai voltak az intézet közösségének:
ANTAL KLÁRA
DR. FEDOR ISTVÁN
IVÁNYI JÁNOSNÉ
DR. KARSZA LEVENTE
TERÉNYINÉ MARINOV ÁGNES
TOSÓKY KÁLMÁNNÉ
ZSIGOVICS MIKLÓSNÉ
Heim Pál Centenáriumi Ezüstérem
A Heim Pál Centenáriumi ezüstérmet azok a munkatársak érdemelhetik ki, akik intézetünkben kezdték pályájukat, és legalább negyven éven keresztül itt dolgoztak, egész munkában töltött életüket a gyermekek gyógyításának és a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet szolgálatának szentelve.
A 42,5 milliméter átmérőjű, tükörveretes ezüstérem hátoldalán az intézet eredeti Zsolnay-motívuma látható. Negyvenegy évnyi szolgálatáért az elismerést kapta:
MÉSZÁROS ATTILÁNÉ

Kiváló dolgozói kitüntetések
Ebben az évben huszonnyolc munkatársunk részesült kiváló dolgozói kitüntetésben. Az elismerést azok kapták, akik kiemelkedő szakmai felkészültségükkel, megbízhatóságukkal, példamutató hozzáállásukkal és a gyermekek iránti elkötelezettségükkel járulnak hozzá intézetünk magas színvonalú működéséhez:
ALBERT HELGA
DR. BOGNÁR ZSOLT
CSER KINGA
CSÉZÁNÉ LOSITS ANDREA
DR. CSIDEY MÁRIA
DR. DÁVID MÁTÉ
DR. FEDORNÉ BARAKSÓ GABRIELLA
DR. FÁBIÁN JÓZSEFNÉ
FODOR TIBORNÉ
HAVASNÉ POLÓNYI ÉVA IRMA
HEGEDŰSNÉ PORGA KATALIN
HEGYESI DÉNES MÁTÉ
JÁVORCSIKNÉ PAP TÜNDE
KICSÁK GABRIELLA
KIRÁLY BOGLÁRKA
KORBELY ANTALNÉ
DR. MÁRTON GYÖRGYI
MIKLÓSSYNÉ KRÁMER ZSUZSANNA
DR. MOLNÁR JÓZSEF DÉNES
MOLNÁR SZABOLCS
NAGY ÉVA GABRIELLA
NAGY KÁROLYNÉ
NÉMETH ZSUZSANNA
PAJORNÉ PANDUR KATALIN
DR. PÉCSI-ADLER ILONA MÁRIA
DR. PETI JUDIT BIANKA
PROSINGER ARTÚR
VOGEL ORSOLYA
Elismerés az anyatejleadás támogatásáért
Külön köszöntöttük azokat a védőnőket, akik 2025-ben kiemelkedő szerepet vállaltak az anyatej leadásának megszervezésében, támogatásában és az édesanyák segítésében. Munkájukkal közvetlenül hozzájárultak ahhoz, hogy a rászoruló csecsemők számára elérhetővé váljon az anyatej:
FREY MÁRTA
KISSNÉ KERTAI EDIT
KÓKAI ÉVA
Adjunktusi kinevezések
Szakmai tudásuk, elkötelezettségük, tudományos és gyógyító munkájuk, valamint a betegek iránt tanúsított felelősségteljes hozzáállásuk elismeréseként 2026. július 1-jétől adjunktusi kinevezésben részesülnek:
DR. BACSKAI ANITA
DR. BÖLSEI ANNA TERÉZIA
DR. DÁVID MÁTÉ
DR. ERDŐS SÁNDOR
DR. HAJNAL BARBARA
DR. JÁKI ZSUZSANNA
DR. KIRÁLY-SZALKANOVICS BERNADETT ÁGNES
DR. KOVÁCS MAGDOLNA VIKTÓRIA
DR. MAÁR BALÁZS ANDRÁS
DR. ÓNODY ANNA MÁRIA
DR. PALÁSTI ANDREA FANNI
DR. PETRUZSÁN PETRA

Dr. Petruzsán Petra fogszakorvos adjunktusi kinevezést kapott Intézetünk Semmelweis-napi ünnepségén, melyhez a Állcsont-orthopédiai és Fogszabályozási Osztályt vezető Dr. Vágó Krisztina osztályvezető főorvos gratulált
Főorvosi kinevezések
Főorvosi kinevezésben azok a kollégák részesülnek, akik kiemelkedő gyógyító munkájuk mellett példamutató szakmai iránymutatásukkal, vezetői felelősségvállalásukkal és mentori tevékenységükkel is szolgálják az intézet közösségét. 2026. július 1-jétől főorvosi kinevezésben részesülnek:
DR. CSERHÁTI HELGA
DR. ORBÓK ANNA
DR. RÁSKAI CSABA
Új vezetői kinevezések
Köszöntöttük azokat a kollégáinkat is, akik új vezetői feladatokat vállalva, szakmai tapasztalatukkal és szervezőmunkájukkal segítik tovább intézetünk működését és fejlődését:
BAJNÓCZI JUDIT osztályvezető főnővér
CZAKÓ SZANDRA MARIANNA vezető pszichológus
GYŐRE-SZŰCS RÉKA osztályvezető asszisztens
KISS ALEXANDRA osztályvezető főnővér
KOVÁCS-VADAS SZILVIA osztályvezető főnővér
KŐNIG NÓRA osztályvezető főnővér
DR. TÖRÖK ÁDÁM osztályvezető főorvos
Kiváló Rezidensek
Intézetünk 2024-ben alapította meg a „Kiváló Rezidensek” elismerést, amellyel azokat a fiatal orvosokat jutalmazzuk, akik szakmai fejlődésükkel, szorgalmukkal, felelősségteljes betegellátásukkal és közösségi szerepvállalásukkal példát mutatnak rezidenstársaiknak:
DR. JANTYIK ADREINN
DR. PÉCSI ANNA
DR. SZKIBA ZSÓFIA
PhD tudományos fokozatot szerzett munkatársaink
Büszkeséggel köszöntöttük azokat a kollégáinkat, akik az elmúlt időszakban sikeresen megszerezték a PhD tudományos fokozatot. Eredményük nemcsak személyes szakmai mérföldkő, hanem intézetünk tudományos és oktatási tevékenységének fejlődéséhez is jelentősen hozzájárul:
DR. DOBOSNÉ PÁLL GABRIELLA
DR. KOVÁCS ERIKA
Tudományos Munkáért Oklevél
Külön elismerésben részesült két munkatársunk, akik a PhD tudományos fokozat megszerzése mellett kiemelkedő kutatói és tudományos tevékenységükkel is gazdagították intézetünk szakmai munkáját. Tudományos Munkáért Oklevelet kaptak:
DR. ERDŐS SÁNDOR
DR. VERES KLÁRA
Főigazgatói Díszoklevél a gyermekápolás fejlesztéséért
Az egészségügyi ellátás minőségét a korszerű technológia mellett mindenekelőtt a szakemberek tudása, tapasztalata és odaadása határozza meg. A gyermekápolás fejlesztéséért végzett meghatározó szakmai munka elismeréseként Főigazgatói Díszoklevelet kapott:
KAJTÁR BRIGITTA
A Gyermekápolás Fejlesztéséért Érem
Az elismerés egyszerre köszönet, tisztelgés és egy olyan életpálya méltatása, amely szakmai tudásával, emberségével és az ápolás iránti elkötelezettségével sok gyermek életét tette jobbá. A Gyermekápolás Fejlesztéséért Érmet kapta:
VAJDICS-JUHÁSZ KRISZTINA ÉVA
„Gazdag életútért” emlékérem
Vannak életutak, amelyek jelentősége messze túlmutat a mindennapi munkán és az egyéni szakmai eredményeken. A több évtizeden át végzett, értékteremtő és példamutató tevékenység elismeréseként „Gazdag életútért” emlékérmet kaptak:
DR. ZSEMBERYNÉ DR. KOVÁCS ÉVA
DR. FEKETE FERENC
Heim-nővér kitűző
Az ápolás és az ápolóképzés mindig kiemelkedő rangot képviselt intézetünk történetében. A hajdani nővérképző iskolában azok a gyermekápolók szerezték meg a szakma legmagasabb szintű ismereteit, akiket maga Heim Pál is oktatott. Heim-nővérnek lenni országos rangot és szakmai minőséget jelentett, amelyet a végzett ápolók büszkén viselt kitűzője is jelképezett.
Az eredeti Heim-nővér bross hiteles másolatát két olyan kolléga vehette át, akik szakmai munkájukkal és elkötelezettségükkel kiérdemelték annak viselését:
FAZEKAS PÉTER
ZSUPPÁN FABIOLA

Kiemelkedő osztályok elismerése
Az ünnepségen intézetünk három osztályának közösségét is elismertük. Az ott dolgozó munkatársak összehangolt erőfeszítése, szakmai felkészültsége és elhivatottsága példamutatóan járul hozzá a gyermekek magas színvonalú ellátásához:
SEBÉSZETI OSZTÁLY
PSZICHIÁTRIAI OSZTÁLY
UROLÓGIAI OSZTÁLY
Szívből gratulálunk valamennyi kitüntetettnek és kinevezett munkatársunknak!
Hálásan köszönjük adományozóinknak, hogy támogatásukkal méltó módon tudtuk megtartani Semmelweis-napi ünnepségünket. Külön köszönjük a Magyar Honvédség Vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár Központi Zenekarának a csodálatos koncertet, melyet az ablakokból hallgathattak a gyerekek is. A Honvédség biztosította a helyszín kényelmét is, hangosításról pedig hosszú évek óta a Colossal Rendezvénytechnika gondoskodik.




