Semmelweis-nap: A közösség ereje adja a gyógyítás biztonságát

Semmelweis-nap: A közösség ereje adja a gyógyítás biztonságát

Ünnepélyes keretek között köszöntöttük június 24-én a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet munkatársait a 2026. évi Semmelweis-napi rendezvényen. A magyar egészségügy ünnepén Semmelweis Ignác öröksége előtt tisztelegtünk, egyúttal elismerésünket fejeztük ki mindazoknak, akik tudásukkal, felelősségteljes munkájukkal és emberségükkel nap mint nap a beteg gyermekek gyógyulását szolgálják.

Az ünnepségen Prof. Dr. Nagy Anikó főigazgató főorvos köszöntötte a megjelenteket. Beszédében hangsúlyozta: Semmelweis Ignác emléknapján nemcsak egy kivételes orvosra emlékezünk, hanem arra a szemléletre is, amelynek alapértékei ma is meghatározzák az egészségügyi hivatást. Ilyen a felelősség, a magas szakmai színvonal, az emberség, a kitartás és a gyógyításba vetett hit.

A főigazgató kiemelte, hogy az orvosok és az egészségügyi dolgozók minden döntése, szava és cselekedete emberi sorsokat érint, ezért a gyógyítás nem csupán szakmai feladat, hanem erkölcsi küldetés is. Egyszerre követel naprakész tudást, figyelmet, empátiát, alázatot és emberi tartást. A felelősség azt is jelenti, hogy minden betegben az embert, a gyermeket és az egyént kell látnunk, nem csupán a betegséget.

Ez különösen nagy jelentőséggel bír egy olyan intézményben, ahol a legkisebbek gyógyulásáért dolgozunk. A gyermekek mellett ugyanis minden esetben jelen vannak a szülők reményei, félelmei és kérdései is. A szakmai felkészültség mellett ezért a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet valamennyi munkatársának feladata a türelem, az együttérzés, a bizalom és a biztonság megteremtése.

Prof. Dr. Nagy Anikó arról is beszélt, hogy

a gyógyítás nemcsak tudást, hanem bátorságot is kíván. Bátorságot ahhoz, hogy megkérdőjelezzük a megszokott megoldásokat, új utakat keressünk, a beteg gyermek érdekeit minden körülmények között az első helyre tegyük, és akkor is kitartsunk, amikor az út nehéz.

A magas színvonalú gyógyítás alapja a pontos diagnózis, a megalapozott döntés és a megfelelő kezelés, de a minőség nem ér véget a korszerű eszközöknél és a szakmai protokolloknál. A valódi minőség ott kezdődik, ahol a modern technológia és a magas szintű szaktudás találkozik a figyelemmel, az együttműködéssel, a felelősséggel és az emberséggel. A gyermekgyógyászatban különösen fontos a megnyugtatás, a bizalom kialakítása és a méltóság megőrzése, hiszen a kezelés során gyakran nemcsak a testet, hanem a lelket is ápolni kell.

Az ünnepi beszéd központi gondolata a Heim Pál közösségének ereje volt. Egy kórház valódi erejét nem egyetlen ember tudása, hanem egy összetartó csapat munkája adja. Orvosok, ápolók, asszisztensek, gyógytornászok, pszichológusok, adminisztratív dolgozók, műszaki, gazdasági és valamennyi háttérterületen dolgozó munkatárs együtt teremti meg azt a szakmai biztonságot, amelyre a gyermekek és családjaik támaszkodhatnak.

Fontos, hogy munkatársaink figyelnek egymásra, támogatják egymást a nehéz ügyeletekben, megosztják tudásukat, közösen gondolkodnak az összetett esetekben, segítenek, amikor valaki elfárad, és együtt örülnek minden sikeres gyógyulásnak. Ez az összetartás teszi az intézetet nem csupán munkahellyé, hanem valódi közösséggé.

Ez a közösségi erő emeli a szakmai kiválóságot olyan emberi magaslatokba, amelyek megsokszorozzák a gyógyítás eredményességét. Ennek köszönhető, hogy intézetünk korábban nem látott vagy rendkívül nehezen megoldható esetekben is sikeres kezelést tud nyújtani, és esélyt adhat a nálunk gyógyuló gyermekeknek arra, hogy felépülésük után kortársaikhoz hasonló, magas életminőségben élhessenek.

Az elmúlt egy évben ez az erő tette lehetővé, hogy intézetünk mintegy 500 000 gyermeket lásson el, és közel 30 000 fekvőbeteget gyógyítson. Munkatársaink a legnehezebb körülmények között is operálnak, ügyelnek, fejlesztenek, új technológiákat honosítanak meg Magyarországon, osztályokat újítanak meg, és az elérhető legmagasabb szintű szakmai ellátás biztosítására törekednek. Az intézet az elmúlt években e munkának köszönhetően nemzetközi ismertséget és elismertséget is szerzett.

A főigazgató beszédének zárásában megköszönte valamennyi munkatárs hivatástudatát, áldozatos munkáját és azt az emberi tartást, amellyel nap mint nap szolgálják a betegeket és egymást. Arra kérte az intézet dolgozóit, hogy továbbra is ápolják és erősítsék ezt a közösséget, mert benne rejlik az intézet ereje, reménye és jövője.

Az ünnepségen Vajdics-Juhász Krisztina Éva gyermekintenzív szakápoló főnővér is ünnepi beszédet mondott. Semmelweis Ignác példáján keresztül arra emlékeztetett, hogy a segítő szándék mellett elengedhetetlen a folyamatosan megújuló tudás, a szakmai éberség és az osztályokon, részlegeken, valamint a háttérterületeken dolgozó munkatársak összehangolt együttműködése. Kiemelte: a gyermekek gyógyítása mögött minden esetben egy nagy, egymásra épülő közösség áll.

Az ünnepségen Vajdics-Juhász Krisztina Éva gyermekintenzív szakápoló főnővér ünnepi beszédet mond

Az ünnepség kiemelkedő része volt az intézet munkatársainak elismerése. Köszöntöttük nyugállományba vonuló kollégáinkat, a több évtizedes szolgálatot teljesítő munkatársakat, kiváló dolgozóinkat, rezidenseinket, tudományos fokozatot szerzett kollégáinkat, új vezetőinket, valamint azokat az osztályokat és közösségeket, amelyek kiemelkedő szakmai munkájukkal járultak hozzá intézetünk működéséhez.

 

Főigazgatói Emléklap

Főigazgatói Emléklapban részesültek azok a munkatársak, akik az intézetben eltöltött hosszú és értékes szolgálatukat követően nyugállományba vonulnak. Az elismeréssel az intézet vezetése megköszönte a beteg gyermekekért és a kórházi közösségért végzett lelkiismeretes munkájukat:

  • ALMÁSI LAJOS GYÁRFÁSNÉ

  • BAGDI ANNA ÉVA

  • BÉNYEI MÁRTA

  • GÁL TÍMEA

  • KUMÁNOVICH JÁNOS IMRÉNÉ

  • DR. LÓSKA GYÖRGYNÉ

  • NAGY TIVADAR CSABÁNÉ

  • SERFŐZŐ BERTALANNÉ

  • SZABÓNÉ CSENDES ERIKA

  • VIDÁK ZOLTÁN

 

Főigazgatói Díszoklevél

Főigazgatói Díszoklevelet kaptak azok a kollégák, akik több évtizedes, elkötelezett szolgálatuk után vonulnak nyugállományba. Munkájukkal, tapasztalatukkal és helytállásukkal hosszú éveken keresztül meghatározó tagjai voltak az intézet közösségének:

  • ANTAL KLÁRA

  • DR. FEDOR ISTVÁN

  • IVÁNYI JÁNOSNÉ

  • DR. KARSZA LEVENTE

  • TERÉNYINÉ MARINOV ÁGNES

  • TOSÓKY KÁLMÁNNÉ

  • ZSIGOVICS MIKLÓSNÉ

 

Heim Pál Centenáriumi Ezüstérem

A Heim Pál Centenáriumi ezüstérmet azok a munkatársak érdemelhetik ki, akik intézetünkben kezdték pályájukat, és legalább negyven éven keresztül itt dolgoztak, egész munkában töltött életüket a gyermekek gyógyításának és a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet szolgálatának szentelve.

A 42,5 milliméter átmérőjű, tükörveretes ezüstérem hátoldalán az intézet eredeti Zsolnay-motívuma látható. Negyvenegy évnyi szolgálatáért az elismerést kapta:

  • MÉSZÁROS ATTILÁNÉ

 

Kiváló dolgozói kitüntetések

Ebben az évben huszonnyolc munkatársunk részesült kiváló dolgozói kitüntetésben. Az elismerést azok kapták, akik kiemelkedő szakmai felkészültségükkel, megbízhatóságukkal, példamutató hozzáállásukkal és a gyermekek iránti elkötelezettségükkel járulnak hozzá intézetünk magas színvonalú működéséhez:

  • ALBERT HELGA

  • DR. BOGNÁR ZSOLT

  • CSER KINGA

  • CSÉZÁNÉ LOSITS ANDREA

  • DR. CSIDEY MÁRIA

  • DR. DÁVID MÁTÉ

  • DR. FEDORNÉ BARAKSÓ GABRIELLA

  • DR. FÁBIÁN JÓZSEFNÉ

  • FODOR TIBORNÉ

  • HAVASNÉ POLÓNYI ÉVA IRMA

  • HEGEDŰSNÉ PORGA KATALIN

  • HEGYESI DÉNES MÁTÉ

  • JÁVORCSIKNÉ PAP TÜNDE

  • KICSÁK GABRIELLA

  • KIRÁLY BOGLÁRKA

  • KORBELY ANTALNÉ

  • DR. MÁRTON GYÖRGYI

  • MIKLÓSSYNÉ KRÁMER ZSUZSANNA

  • DR. MOLNÁR JÓZSEF DÉNES

  • MOLNÁR SZABOLCS

  • NAGY ÉVA GABRIELLA

  • NAGY KÁROLYNÉ

  • NÉMETH ZSUZSANNA

  • PAJORNÉ PANDUR KATALIN

  • DR. PÉCSI-ADLER ILONA MÁRIA

  • DR. PETI JUDIT BIANKA

  • PROSINGER ARTÚR

  • VOGEL ORSOLYA

 

Elismerés az anyatejleadás támogatásáért

Külön köszöntöttük azokat a védőnőket, akik 2025-ben kiemelkedő szerepet vállaltak az anyatej leadásának megszervezésében, támogatásában és az édesanyák segítésében. Munkájukkal közvetlenül hozzájárultak ahhoz, hogy a rászoruló csecsemők számára elérhetővé váljon az anyatej:

  • FREY MÁRTA

  • KISSNÉ KERTAI EDIT

  • KÓKAI ÉVA

 

Adjunktusi kinevezések

Szakmai tudásuk, elkötelezettségük, tudományos és gyógyító munkájuk, valamint a betegek iránt tanúsított felelősségteljes hozzáállásuk elismeréseként 2026. július 1-jétől adjunktusi kinevezésben részesülnek:

  • DR. BACSKAI ANITA

  • DR. BÖLSEI ANNA TERÉZIA

  • DR. DÁVID MÁTÉ

  • DR. ERDŐS SÁNDOR

  • DR. HAJNAL BARBARA

  • DR. JÁKI ZSUZSANNA

  • DR. KIRÁLY-SZALKANOVICS BERNADETT ÁGNES

  • DR. KOVÁCS MAGDOLNA VIKTÓRIA

  • DR. MAÁR BALÁZS ANDRÁS

  • DR. ÓNODY ANNA MÁRIA

  • DR. PALÁSTI ANDREA FANNI

  • DR. PETRUZSÁN PETRA

Dr. Petruzsán Petra fogszakorvos adjunktusi kinevezést kapott Intézetünk Semmelweis-napi ünnepségén, melyhez a Állcsont-orthopédiai és Fogszabályozási Osztályt vezető Dr. Vágó Krisztina osztályvezető főorvos gratulált


Főorvosi kinevezések

Főorvosi kinevezésben azok a kollégák részesülnek, akik kiemelkedő gyógyító munkájuk mellett példamutató szakmai iránymutatásukkal, vezetői felelősségvállalásukkal és mentori tevékenységükkel is szolgálják az intézet közösségét. 2026. július 1-jétől főorvosi kinevezésben részesülnek:

  • DR. CSERHÁTI HELGA

  • DR. ORBÓK ANNA

  • DR. RÁSKAI CSABA

 

Új vezetői kinevezések

Köszöntöttük azokat a kollégáinkat is, akik új vezetői feladatokat vállalva, szakmai tapasztalatukkal és szervezőmunkájukkal segítik tovább intézetünk működését és fejlődését:

  • BAJNÓCZI JUDIT osztályvezető főnővér

  • CZAKÓ SZANDRA MARIANNA vezető pszichológus

  • GYŐRE-SZŰCS RÉKA osztályvezető asszisztens

  • KISS ALEXANDRA osztályvezető főnővér

  • KOVÁCS-VADAS SZILVIA osztályvezető főnővér

  • KŐNIG NÓRA osztályvezető főnővér

  • DR. TÖRÖK ÁDÁM osztályvezető főorvos

 

Kiváló Rezidensek

Intézetünk 2024-ben alapította meg a „Kiváló Rezidensek” elismerést, amellyel azokat a fiatal orvosokat jutalmazzuk, akik szakmai fejlődésükkel, szorgalmukkal, felelősségteljes betegellátásukkal és közösségi szerepvállalásukkal példát mutatnak rezidenstársaiknak:

  • DR. JANTYIK ADREINN

  • DR. PÉCSI ANNA

  • DR. SZKIBA ZSÓFIA

 

PhD tudományos fokozatot szerzett munkatársaink

Büszkeséggel köszöntöttük azokat a kollégáinkat, akik az elmúlt időszakban sikeresen megszerezték a PhD tudományos fokozatot. Eredményük nemcsak személyes szakmai mérföldkő, hanem intézetünk tudományos és oktatási tevékenységének fejlődéséhez is jelentősen hozzájárul:

  • DR. DOBOSNÉ PÁLL GABRIELLA

  • DR. KOVÁCS ERIKA

 

Tudományos Munkáért Oklevél

Külön elismerésben részesült két munkatársunk, akik a PhD tudományos fokozat megszerzése mellett kiemelkedő kutatói és tudományos tevékenységükkel is gazdagították intézetünk szakmai munkáját. Tudományos Munkáért Oklevelet kaptak:

  • DR. ERDŐS SÁNDOR

  • DR. VERES KLÁRA

 

Főigazgatói Díszoklevél a gyermekápolás fejlesztéséért

Az egészségügyi ellátás minőségét a korszerű technológia mellett mindenekelőtt a szakemberek tudása, tapasztalata és odaadása határozza meg. A gyermekápolás fejlesztéséért végzett meghatározó szakmai munka elismeréseként Főigazgatói Díszoklevelet kapott:

  • KAJTÁR BRIGITTA


A Gyermekápolás Fejlesztéséért Érem

Az elismerés egyszerre köszönet, tisztelgés és egy olyan életpálya méltatása, amely szakmai tudásával, emberségével és az ápolás iránti elkötelezettségével sok gyermek életét tette jobbá. A Gyermekápolás Fejlesztéséért Érmet kapta:

  • VAJDICS-JUHÁSZ KRISZTINA ÉVA


„Gazdag életútért” emlékérem

Vannak életutak, amelyek jelentősége messze túlmutat a mindennapi munkán és az egyéni szakmai eredményeken. A több évtizeden át végzett, értékteremtő és példamutató tevékenység elismeréseként „Gazdag életútért” emlékérmet kaptak:

  • DR. ZSEMBERYNÉ DR. KOVÁCS ÉVA

  • DR. FEKETE FERENC


Heim-nővér kitűző

Az ápolás és az ápolóképzés mindig kiemelkedő rangot képviselt intézetünk történetében. A hajdani nővérképző iskolában azok a gyermekápolók szerezték meg a szakma legmagasabb szintű ismereteit, akiket maga Heim Pál is oktatott. Heim-nővérnek lenni országos rangot és szakmai minőséget jelentett, amelyet a végzett ápolók büszkén viselt kitűzője is jelképezett.

Az eredeti Heim-nővér bross hiteles másolatát két olyan kolléga vehette át, akik szakmai munkájukkal és elkötelezettségükkel kiérdemelték annak viselését:

  • FAZEKAS PÉTER

  • ZSUPPÁN FABIOLA

 

Kiemelkedő osztályok elismerése

Az ünnepségen intézetünk három osztályának közösségét is elismertük. Az ott dolgozó munkatársak összehangolt erőfeszítése, szakmai felkészültsége és elhivatottsága példamutatóan járul hozzá a gyermekek magas színvonalú ellátásához:

  • SEBÉSZETI OSZTÁLY

  • PSZICHIÁTRIAI OSZTÁLY

  • UROLÓGIAI OSZTÁLY

 

Szívből gratulálunk valamennyi kitüntetettnek és kinevezett munkatársunknak!

Hálásan köszönjük adományozóinknak, hogy támogatásukkal méltó módon tudtuk megtartani Semmelweis-napi ünnepségünket. Külön köszönjük a Magyar Honvédség Vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár Központi Zenekarának a csodálatos koncertet, melyet az ablakokból hallgathattak a gyerekek is. A Honvédség biztosította a helyszín kényelmét is, hangosításról pedig hosszú évek óta a Colossal Rendezvénytechnika gondoskodik.

22
22
22
+76