A Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet minden munkatársa a gyermekek jóllétére és mielőbbi gyógyulására törekszik. Ennek fényében alapelveink a következők:
1.
Gyermek csak akkor kerüljön kórházba, ha betegsége feltétlenül indokolja és kezelése otthon vagy ambuláns módon nem megoldható. A kórházi kezelés időtartama a szükséges mértékig tartson.
2.
Minden gyermek egyenlő esélyt kell, hogy kapjon a magas színvonalú orvosi és pszichoszociális ellátáshoz, függetlenül társadalmi helyzetétől, nemzetiségétől vagy vallási hovatartozásától.
3.
A gyermekek kezelésének alapja az orvos és az ápolók, a szülők és a gyermek közötti szövetség, melynek középpontjában az emberi kapcsolat és a személyes relációk állnak. A család aktív részese a kezelésnek.
4.
A lehetőségekhez mérten maximálisan biztosítani kell a szülő bent tartózkodását a gyermekkel, és ennek igénybevételére minden esetben érdemes ösztönözni a szülőt.
5.
A gyermekeknek joguk van a koruknak és helyzetüknek megfelelő körülményekhez a kórházi kezelés időtartama alatt is, ezért nagy figyelmet kell fordítani a gyermekbarát környezet és infrastruktúra kialakítására. A gyermekeknek joguk van az életkoruknak megfelelő táplálásra/táplálkozásra.
6.
A gyermekeknek joguk van arra, hogy ellátásukat a gyermekek ellátásához értő szakemberek végezzék.
7.
A gyermekeket tapintattal és megértéssel kell kezelni, magánéletüket, szükségleteiket tiszteletben kell tartani.
8.
Az orvosi titoktartás és a diszkréció alapvető betegjog, melyet minden körülmények között maximálisan szem előtt tartva kell kezelni a gyermeket.
9.
A gyermek és gondviselője jogosult a gyermek állapotára és kezelésére vonatkozó érthető és teljeskörű tájékoztatásra – ennek során figyelemmel kell lenni a betegségből adódó állapotra, az életkorra, iskolázottságra, ismeretekre, lelkiállapotra, az orvosi vélemények megismerésére és a leghatékonyabb gyógymódok megértésére.
10.
Minden körülmények között törekedni kell a gyermek fájdalmának csillapítására, komfortjának megteremtésére, testi és lelki nyugalmának elérésére. A betegedukáció a korszerű egészségügyi ellátásban a betegségek kezelésének alapját képezi, ugyanakkor az életminőség fenntartásához elengedhetetlen.
11.
A gyermekvédelem és a gyermekek ellen elkövetett erőszakkal szembeni küzdelem nélkülözhetetlen eleme a bántalmazásra utaló jelek azonnali felismerése, valamint a gyors és hatékony jelentési mechanizmus követése.
12.
A kórházi oktatás biztosítja, hogy a gyermekek, gyógyulásuk alatt tanulmányaik előrehaladásában is lépést tudjanak tartani társaikkal.
13.
A gyógyításban résztvevőknek a legjobb eredmények érdekében figyelemmel kell kísérniük az új tudományos eredményeket, folyamatosan fejleszteniük kell tudásunkat és gyakorlatukat.
14.
Hitvallásunk: „Gyógyítsunk meg minél több gyermeket!”
A dokumentum letölthető innen: