Neurológia osztály
Telefon: 06-1 459-9100 /1223
További telefonszámok: 06-1 459-9100 / 1393, 1383
Profil
A Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézetben több mint 60 éve folyik gyermekneurológiai ellátás
Országos centrumként osztályunkon csecsemőkortól 18 éves korig látunk el gyermekeket.
Területi Ellátási Kötelezettség
Az osztályos és ambuláns vizsgálatok esetében egyaránt házi orvosi beutaló szükséges!
Osztályos bennfekvés és ambuláns vizsgálat esetén: NNGYK
Tekintve, hogy osztályunk III. progresszivitási szintű gyermekneurológiai ellátásért felelős, más alacsonyabb progresszivitási szintű munkahelyekről orvosi konzultációt követően átvesszük a gyermekeket. Amennyiben ellátásuk kapcsán Intenzív osztályos kezelés lehetősége is felmerül, megelőzően konzultálunk az Intenzív osztállyal a kapacitásról.
Tevékenységünk a gyermekneurológia teljes profilját magában foglalja:
- Epilepszia illetve annak gyanúja
- Központi idegrendszer érhálózatát érintő betegségek (agyi visszér elzáródás, agyi ütőér elzáródás, agyvérzés)
- Idegrendszert érintő gyulladásos betegségek
- Fejfájás
- Mozgászavarok
- Neuroimmunológiai betegségek (myasthenia gravis, sclerosis multiplex)
- Teljeskörű fejlődésneurológiai kivizsgálás és utókövetés
- Fejlődésbeli elmaradás
A kivizsgáláshoz minden szükséges eszköz (teljes körű labor, CT/MR, long term EEG, video EEG monitorozás, pszichológiai vizsgálatok) a rendelkezésünkre áll, vagy a szükséges időn belül elérhető indokolt esetben.
Csapatunk szakmaközi (multidiszciplináris) szemléletben dolgozik: gyermekneurológusok, gyermekgyógyászok, klinikai elektrofiziológusok, elektrofiziológiai szakasszisztensek, klinikai szakpszichológusok, szakápolók, segédápolók, pedagógusok valamint gyógytornász, dietetikus együttesen vesznek részt a gyermekek gyógyítási folyamatában.
Törekszünk arra, hogy betegeink számára megkönnyítsük a kórházi tartózkodást, minél inkább csökkentsük és kivédjük a kórházi bennfekvéssel járó ártalmakat, elősegítsük a megfelelő együttműködés kialakítását a kezelés eredményességének érdekében.
VIZSGÁLÓ ELJÁRÁSOK
A: EEG
Az EEG az agy pillanatnyi állapotáról és annak az idő függvényében történő változásáról azonnali visszajelzést nyújt. Nem elhanyagolható szempont, hogy fájdalmatlan, nem szükséges hozzá altatás. Nagy segítséget nyújt az epilepsziák, anyagcserezavarok, központi idegrendszeri gyulladások, mérgezések és alvászavarok diagnosztikájában.
Gyermekkori EEG vizsgálat-éber EEG
Az asszisztens kollégák apró érzékelőket helyeznek gél, vagy zsíros krémszerű paszta segítségével a hajas fejbőrre. Ezeket gumipánttal rögzítik. Ez azért előnyös, mert mérete a gyermek fejkörfogatához illeszthető. Az elektródák rögzítése a kisebbeknél fekvő helyzetben, a nagyobbaknál széken ülve, tükör segítségével történik. A rögzítés fájdalmatlan, de kisebb gyermekek számára ijesztő lehet, mert a zselét egy fecskendőhöz hasonló eszközzel kell az elektróda illeszkedéséhez betölteni. Általában 19 elektróda kerül fel a gyermek fejére. A felhelyezést követően az elektródákat csatlakoztatjuk az EEG készülékhez. Rövid ellenőrzést követően el is kezdődik a vizsgálat.
A csecsemőket általában nem zavarja a vizsgálat. Ha szükséges nyugtatások céljából édesanyjuk ölbe is veheti őket és szophatnak is. Nyugtatásra használhatnak cumit vagy teát is. A kisded korosztálynak komoly türelempróba a vizsgálat. Ahhoz, hogy a valós agyi tevékenységet meg tudjuk ítélni, zárt szemmel is szükséges egy rövid időre feküdnie a gyermeknek. Ha ez nem sikerült, akkor megkérjük a szülőt, hogy kezével zárja le a kicsi szemeit. Sokszor előfordul, hogy 1-4 éves életkor között a gyermekek nem hajlandóak lefeküdni az ágyra. Ilyenkor a vizsgáló ágyon ülve játékokkal kötjük le a figyelmüket, és eközben készül el a felvétel. Amennyiben ez így sem sikerül, akkor az édesanya ölébe ültetjük őket.
Nagyobb gyermekeknek pár percig bezárt szemek mellett nyugodtan kell feküdniük, ilyenkor mesélhetnek, énekelhetnek nekik a szülők. Ezt követően a szemek nyitására és ismételt zárására is megkérjük őket.
Majd sor került a hiperventillációs vizsgálatra. Ilyenkor 5 percen át, lehetőség szerint becsukott szemek mellett kell a gyermeknek nyugodtan mélyen be és kilélegeznie. A ritmus vezénylésében segíthetnek a szülők, vagy az asszisztensek.
A vizsgálat zárásaként fotostimulációt végzünk. Ennek kapcsán zárt szemek mellett a szemtől 50-60 cm-re elhelyezett ingerlő készülékből egyre gyorsabb frekvenciával villogtatunk fényt. Ennek kapcsán figyeljük a gyermek reakcióját és az EEG változását.
A hiperventillációs és fotostimulációs vizsgálatok ún. provokációs eljárások, amelyek mellett bizonyos típusú epilepsziás minták, esetleg rohamok is felléphetnek.
Mind a folyamatos beszéd, mind a külső zajok sokszor komolyan nehezítik a vizsgált gyermek és az asszisztensek dolgát is. Az éber EEG vizsgálat az elektródák felszerelésével együtt kb. fél órát vesz igénybe. Ezért a rendelések időpontra dolgoznak. Néha így is előfordul, hogy várakozni kell, mert sürgős esetekben soron kívül vizsgálunk.
Alvásos EEG vizsgálat
Az alvásos EEG vizsgálat kapcsán mozgás műterméktől mentes felvételt tudunk készíteni. Az EEG alvás alatti viselkedése sokszor több támpontot ad a diagnózis felállításához. Kisebb gyermekek esetében a délelőtti vagy a délutáni spontán alvás időszaka alatt készítünk felvételt. A laboratóriumunkban lehetőség van ilyenkor hordozható EEG készülék használatára s ezzel a gyermekek az osztály egy csendesebb részén ágyon alhatnak. Ha ez nem kivihető, babakocsiban is lehetőség van alvásos EEG végzésére, de törekedni kell arra, hogy a mikor a kicsi elaludt, álljanak meg a tologatással, hogy kevesebb műterméket rögzítsünk.
Nagyobb gyermekek esetén, amennyiben az egész éjszakát felölelő alvást kívánjuk vizsgálni, hordozható EEG vizsgálatra, vagy külön kórteremben video EEG vizsgálatra nyílik intézetünkben lehetőség. Mindkét esetben megkérjük a szülőt, hogy a vizsgálat teljes időtartama alatt legyen együtt gyermekével. Naplót is szükséges vezetnie, mivel ez az értékelő számára támpontot nyújt a leletezésben. Egyes esetekben arra is megkérjük, hogy virrasszon, ezzel segítve az értékelő munkáját.
Video EEG esetén az elektródák hosszabbak, segítve a gyermek szabadabb mozgását. De ilyen esetben is csak a vizsgáló ágyon tudnak a betegek a gyermekek tartózkodni, mivel a felvevő kamera rögzített. A vizsgálat alatt lehetőség nyílik filmek megtekintésére, társasjátékozásra, olvasásra, így könnyebben telik az idő. A szükségletek elvégzése a kamera terén kívül bilibe vagy szoba WC-be történik.
Amennyiben ritka epilepsziás rohamot kívánunk rögzíteni, akkor a gyermekek szüleikkel több napot kénytelenek eltölteni a video-monitor laboratóriumban.
Sürgősségi helyzetben azonnal megtekintjük a felvételt. A rutin éber és alvásos EEG vizsgálatok kapcsán vagy aznap, vagy másnapra készülünk el a lelettel. A hosszabb EEG vizsgálatok értékelése egy hetet is igénybe vehet.
Tanácsok, tippek
- Szülő folyamatos jelenlétére számítunk minden EEG felvétel készítése során.
- Szülő a saját epilepsziabetegségét kérjük, jelezze szakápolóinknak, kezelőorvosnak!
- Azt ajánljuk, hogy a vizsgálatra ne frissen mosott hajjal érkezzenek. A két-három napja megmosott haj esetében kevésbé mozdulnak el az érzékelők.
- A mobiltelefonok használta zavarhatja az EEG készülék működését és néha az epilepsziás izgalmi aktivitáshoz megtévesztően hasonló műterméket okozhatnak a felvételeken. A nem lenémított készülékek a gyermeket alvásból felriaszthatják. Ezért kérjük, hogy a vizsgálatok alatt kapcsolják ki mobiltelefonjaikat!
- A hordozható EEG készülék regisztrációjához 2 db extra tartós AA-s elem szükségeltetik, ezt kérjük a vizsgálathoz magukkal hozni!
- A hordozható és video EEG rögzítéséhez alkalmazott zselé sűrűbb, a leszereléshez javasoljuk, hogy törölközőt hozzanak magukkal, esetleges hajmosáshoz.
- A rutin éber EEG során használt kontaktzselé kevéssé tapadós állagú, ilyenkor nedves törlőkendő elégnek bizonyul a haj megtisztításához.
B: EMG-ENG
Intézményünkben a képalkotó diagnosztika széles tárháza áll rendelkezésünkre (röntgen, ultrahang, CT, MRI).
A vizsgálatok korrekt értékeléséhez a tapasztalt radiológus kollégákkal rendszeres megbeszéléseket tartunk.
Biztosított a rászoruló (6-7 év alattiak, szűk helyen pánikba eső, vagy értelmileg érintett) gyermekek altatásban történő vizsgálata. Az altatás vénás injekcióval történik, nagy gyakorlattal rendelkező aneszteziológus szakorvos és szakasszisztens végi. A vizsgálat előtti napokban telefonos konzultáció szükséges az altatóorvossal, aki megadja a megfelelő utasításokat- a vizsgálat előtt mikor ehet- ihat a gyermek, gyógyszereit mikor kapja meg stb.
Fontos tudni, hogy az idegrendszer működésének zavarai nyomán gyakran kialakulhat mentális -, pszichés- és viselkedésbeli probléma egyaránt.
Az alábbi esetekben válhat szükségessé pszichológus bevonása:
- Fejlődéspszichológiai állapotfelmérés: Ez egy összetett vizsgálati folyamat, mely magában foglalja a gyermek eddigi élettörténetét, születési és fejlődési anamnézisét, az aktuális állapotának (kognitív, nyelvi-kommunikációs, valamint motoros képességeit, szociális kapcsolódási készségeit) megismerését, valamint javaslattétel születik a további vizsgálatok, fejlesztések tekintetében.
- A megismerő (kognitív) funkciók vizsgálata: Bizonyos neurológiai betegségek esetén indokolt lehet a gyermek ilyen irányú tesztelése standard vizsgálóeljárásokkal, különösen ha az érintett egyén is megéli a teljesítménybeli romlást, vagy például a környezet (szülők, pedagógusok) jeleznek problémát, változást.
- Szervi vagy nem szervi eredetű betegségek elkülönítése: A gyermekeknél megjelenő testi panaszok hátterében nem minden esetben konkrét betegség, hanem lelki, pszichés tényezők is állhatnak. Ez esetben is szükségszerű a szervi betegség kizárása, ugyanakkor igyekszünk a holisztikus szemléletet előtérbe helyezni. A részletes és pontos szervi kivizsgálás mellett, illetve azt követve elkezdődik a gyermek és a szülő pszichoedukatív jellegű megközelítése, azaz a panaszok lelki eredetét felvetjük, ráhangolva őket a pszichológiai színtéren történő beavatkozásra.
- Krónikus beteg gyermekek és családjaik segítése: Azon gyermekek családtagjai szülők és testvérek is, akik krónikus betegségben érintettek természetes, hogy egy idő után mindannyian a családból megterhelődnek nemcsak testileg, lelkileg is. Ebben a folyamatban a célkitűzés a gyermek és a család érzelmi megtámogatása, a szorongáscsökkentés, a félelmekkel való megküzdés, a betegséggel együtt járó megváltozott élethelyzet befogadása, a mindennapok élhetőbbé tétele szerepel az egyéni igényekhez, képességekhez igazítva.
- Neuropszichológiai vizsgálat és terápia: A neuropszichológus olyan szakember, aki az agy működésének és a viselkedés összefüggéseinek mélyebb megértésével foglalkozik, nagy hangsúlyt fektetve a gyermekkori fejlődés sajátosságaira. A neuropszichológiai vizsgálat célja az idegrendszer sérülése vagy krónikusan fennálló állapota, illetve fejlődési zavara által érintett kognitív területek és erősségek feltárása, valamint a terápia megtervezése. A beavatkozások fókuszában az életminőség javítása áll a család támogatásán keresztül, társ szakmák bevonásával.
SZABÁLYOK
Szülő és gyermek az osztályon
Osztályunkon elsődleges feladataink közé tartozik a ránk bízott gyermekek testi-lelki jóllétének biztosítása, amiben a szülőket partnereknek és a gyermekek legfontosabb szakértőjének tekintjük.
- Csak a legszükségesebb esetekben- vizitek-, konzíliumok-, beavatkozások- és osztályátadások idejére kívánjuk korlátozni a szülők jelenlétét gyermekük mellett. Mindezekről előzetesen tájékoztatást nyújtunk.
- Az osztályon kezelt betegek nyugalma érdekében javasoljuk, hogy napközben csak egy szülő maradjon egy gyermek mellett. A látogatási időben (hétköznap 16-18 óra között) is kérjük, figyeljenek arra, hogy egymást váltva, egyszerre egy látogató tartózkodjon a betegágy mellett.
- Ha a gyermek állapota megengedi, találkozási lehetőségként a kórház udvarát ajánljuk.
- A beteget csak saját szülő, vagy szülő által írásban meghatalmazott nagykorú hozzátartozó kísérheti le az udvarra, a szakápolókkal egyeztetett módon és ideig.
- 10. év alatti gyermekeknek saját érdekükben nem javasoljuk a betegek látogatását!
- A gyermek tartós betegségére szedett gyógyszereit kérjük, hozzák magukkal.
- Kérjük a kísérőket látogatókat ügyeljenek a környezetünk tisztaságára!
- Járványhelyzetben hordjanak maszkot, még a kórteremben is!
- Ne tévesszék szem elől a kézmosás fontosságát.
Vizitek és osztályátadások
- A betegellátás rendjét és a betegjogokat szem előtt tartva a vizitek ideje alatt a szülőket megkérjük, hogy az osztály előtt várakozzanak. (hétköznap délelőtt 11-12 óra)
- Az ápolói műszakátadás alatt kérjük, hogy tartózkodjanak a gyermekük mellett. Ilyenkor szakápolóink fontos információkat osztanak meg egymással az ápoltakkal kapcsolatban, ami az ellátás folyamatosságának kulcsa. (6 óra 45 – 7 óra 30 perc, 18.30 – 19.30)
Étkezés, alvás és higiénia
- Kérjük Önöket, hogy a kórtermekben lévő betegágyakba még anyás szoba esetén se feküdjenek be! A földre sem matracot, sem egyéb fekvőhelyet ne helyezzenek le. Sürgős ellátás esetén ez akadályozza a munkákat és késleltetheti az ellátást.
- Ne üljenek a kis beteg ágyába utcai ruhában, hanem a kórtermi széket használják.
- A Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézetben a kísérő az alábbiak szerint lehet folyamatosan a gyermek mellett (Szülők Felvételének Szabályzata):
- Kísérő benntartózkodása, ellátás nélkül
- Kísérő benntartózkodása alapellátással (a gyermek 14 éves koráig térítésmentes)
- Benntartózkodás (alapellátással) alatt napi 3-szori étkezést és alapvető higiéniai lehetőséget biztosít az Intézet.
- Az anyaotthonban vagy amennyiben az osztály infrastruktúrája lehetővé teszi, akkor az osztályon tud szállást biztosítani az Intézet.
- A szülő dönthet úgy, hogy kéri a felvételét (étkezést kap, higiénés lehetőséget használja), de az éjszakai szállást nem veszi igénybe.
- A táppénz igénybevételéhez szükséges a szülő felvétele.
- A betegeknek gyümölcsöt, vitamindús zöldségfélét, gyümölcslevet, száraz süteményt javasolt behozni, gyorsan romló élelmiszert és főtt ételt nem áll módunkban tárolni.
- A kórterem ablakaiban, földön, éjjeli szekrényben ne tartsunk élelmiszert, csak a hűtőben tároljunk!
- Kérjük, más gyermekkel ne érintkezzenek, ne etessék, ne itassák meg, csak a saját gyermeküket gondozzák.
- Felvételkor a gyermekek a kedvenc játékait magukkal hozhatják.
- Elektronikai eszközök és mobiltelefon használata az osztályon: A mobiltelefon, laptop stb. bizonyos vizsgálatokat és a többi ápolt nyugalmát is zavarhatják, ezért ezen eszközök szabályszerű alkalmazását javasoljuk!
A behozott játékokért és elektronikai eszközökért nem tudunk anyagi felelősséget vállalni!
- Használati tárgyak közül kérjük, hogy váltóruhát, papucsot, fogkefét, fésűt, szappant, WC papírt, papírzsebkendőt hozzanak be.
- Kérjük, felmerülő probléma esetén és kérdéseikkel forduljanak bizalommal a gyermeküket ellátó kezelőorvoshoz és ápolóhoz.
Munkatársak
Orvosok (Osztály és szakambulancia):
- Dr. Rosdy Beáta Ph.D.osztályvezető főorvos
- Dr. Mellár Mónika osztályvezető főorvos helyettes
- Dr. Móser Judit főorvos
- Dr. Cserháti Helga adjunktus
- Dr. Orbók Anna adjunktus
- Dr. Solymár Natália szakorvos
- Dr. Dávid Máté szakorvos
- Dr. Hadas Vera szakorvosjelölt
- Dr. Kádas Zsófia szakorvosjelölt
Orvosok a szakambulancián:
- Dr. Kollár Katalin főorvos
- Dr. Büki György szakorvos
- Dr. Felkai Mária szakorvos
Ápolók
- Bajnóczi Judit
- Bodáné Ivanics Dzsenifer
- Dési Bella
- Deák M. Klára
- Feketéné Antal Márta
- Heier Petra
- Király Zoltánné (Rita)
- Kürti Hajnalka
- Gaál Péterné
- Győri Evelin
- Koch Andrea
- Kovácsné Horváth Annamária
- Németh Zoltánné (Évi)
- Magyar Eszter
- Menyhért Jánosné (Éva)
- Ordasi-Kalmár Fanni Bettina
- Petrics-Péter Dzsesszika
- Szabó Anna
Klinikai szakpszichológusok:
- Dancsó Orsolya klinikai szakpszichológus, neuropszichológus jelölt
- Heilmann Ágnes klinikai szakpszichológus
Osztályos adminisztrátorok:
- Böszörményi-Dósa Anett
- Szeredi Ágnes
- Varga-Bíró Ibolya
EEG szakasszisztensek:
- Dr. Zachariev Györgyné Vali
- Csappné Koszler Marianna
- Magonyné Balatoni Katalin
Ambulancia asszisztensek:
- Madácsi Lászlóné Jutka
- Veres Zsófia
Osztályvezető főorvos

Orvosok








A Gyermekneurológiai Alapítvány a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet Neurológiai Osztályát támogató közhasznú alapítvány.
Kuratórium elnöke: Dr. Kollár Katalin
Kuratóriumi tagok:
- Dr. Rosdy Beáta Ph.D.
- Dr. Móser Judit
A Gyermekneurológia Alapítvány azért alakult meg 1998-ban, hogy az itt folyó szakmai munkát támogassa. Alapítványunk célja ennek a sokrétű munkának a segítése különböző műszerek, eszközök beszerzése, az itt dolgozók képzésének- továbbképzésének támogatása, a mindennapi munka és a betegellátás feltételeinek javítása révén.
Alapítványunkat a Fővárosi Bíróság 1998. november 3-án kelt végzésében (521/98) közhasznú szervezetté minősítette.
- Nyilatkozat adó 1%-os felajánlásáról
- 2019. és 2020. évi adó 1% támogatás felhasználási kimutatás
- 2023. év közhasznúsági igazolás
- Beszámoló 2023
- Főkönyvi kivonat 2023
- Támogatás felhasználás 2023
- 2022. év közhasznúsági igazolás
- Beszámoló 2022
- Támogatás felhasználás 2022
- 2021. év közhasznúsági igazolás
- Beszámoló 2021
- Támogatás felhasználás 2021
- 2020. év közhasznúsági igazolás
- Beszámoló 2020
Adószám: 18164316-1-42
Számlaszám: OTP 11709002-20601160
Köszönettel vesszük személyi jövedelemadója 1%-nak felajánlását.
Dr. Kollár Katalin Kuratóriumi elnök
Tekintse meg évenkénti közhasznú jelentéseinket, beszámolóinkat és a befolyt felajánlásokról szóló elszámolásainkat!