Gyermekbetegek előkészítése és felvilágosítása CT vizsgálatra

Mi is az a computer tomográfiás (CT) vizsgálat?

Röntgensugárral történő számítógépes rétegvizsgálat. A vizsgálat a testen áthaladó röntgensugárral történik, mely sugarak a test különböző szöveteiben különböző mértékben nyelődnek el, ezért csak nagyteljesítményű számítógép képes kis árnyalati különbségek, képek formájában történő megjelenítésére.

Mi is az a multislice CT (MSCT) vizsgálat?

Intézetünkben több mint 10 éven keresztül működött az egyszeletes spirál CT, melyet egy éve felváltott a többszeletes, vagy multislice CT (MSCT).

A multislice CT, egy olyan spirál CT, amelyben a detektorok nem csak egy, hanem több sorban helyezkednek el egymás mellett, így a készülék egyidejűleg több szeletről tud adatot gyűjteni. A négy, vagy több szeletes készülékekben speciális detektor rendszer található. A szeletvastagság kiválasztása kollimátorokkal történik. Az intézetünkben működő nyolcszeletes CT így sokkal rövidebb idő alatt, lényegesen vékonyabb szeleteket képes leképezni a vizsgálandó szervről. Ezáltal jóval szélesebb vizsgálati lehetőségeket kínál, mint a hagyományos CT technika. Néhány másodperc alatt több száz felvétel is készülhet, melyekből tetszőleges síkú rekonstrukciók és háromdimenziós képek állíthatók elő.

A tervezett vizsgálatokat előjegyzett időpontokban, szakorvosi javaslat alapján végezzük.

A CT vizsgálat alkalmas olyan diagnosztikus kérdések megoldására, amelyek egyéb módszerekkel, ultrahang-, röntgenvizsgálattal stb. nem dönthetők el teljes biztonsággal. Felhasználható a már kimutatott elváltozások kiterjedésének kimutatására illetve az elváltozások karakterizálására. Alkalmas a további műtéti beavatkozás tervezésére, röntgenbesugárzás, gyógyszeres terápia megtervezésére, ezek eredményének nyomon követésére.

Mikor végzünk CT vizsgálatot?

A felsorolásban csak a leggyakrabban előfordulókat tüntettük fel

  • A különböző onkológiai betegségek pontos localizációjának, távoli propagaciojának tisztázása. A fejfájás okának keresése (amennyiben MR vizsgálat nem elérhető), koponya és egyéb csontsérülések, ortopédiai helyreállító műtétek, fejlődési rendellenességek, érmalformációk, gyulladásos folyamatok, (melléküreg, tüdő, bél stb.) tisztázása céljából.
  • A vizsgálatok értékeléséhez elengedhetetlen a beteg előzményeinek ismerete, illetve azokkal történő összehasonlítás (ultrahangvizsgálati leletek, röntgenfelvételek CT-, MR felvételek más intézetekben készültek is).

Az előkészítés fő szempontjai CT vizsgálatnál

12 éves tapasztalatunk alapján ma is gondot jelent a szülők és gyermekek információ hiánya a vizsgálatokról. Az információt már a beutaláskor meg kell a szülőnek kapnia a beutaló orvostól. A CT vizsgálatra mindig éhgyomorral kell érkezni (kivétel a csontok, orrmelléküregek CT vizsgálata). Ez azt jelenti, hogy a vizsgálat előtt 4-5 órával már nem ehet a beteg. Inni azonban lehet, sőt kifejezetten ajánlott 2 órával a vizsgálat előtt is (ez lehet tea, víz, de nem lehet rostos, szénsavas ital, illetve tejtermék), mert akkor kellően hidratált állapotban érkezik vizsgálatra és így sokkal könnyebb vénát biztosítani. Szoptatós csecsemőt a vizsgálat előtt 4 órával meg lehet szoptatni!

Két ok miatt szükséges az éhezés: a kontrasztanyag adagolás, illetve az altatás miatt! Altatáshoz anyatejes csecsemők estén 4 órai, egyebekben 6 órai éhezésre van szükség..

Miért kell csecsemőket, kis gyermekeket altatni CT vizsgálathoz?

Altatásra akkor kerül sor amikor a gyermek együttműködésére nem számíthatunk. Az altatás nem végezhető el, ha a gyermek lázas, vagy hurutos beteg. A vizsgálat alatt teljes mozdulatlanságot kell elérni, mely az új készülékünk esetében igen rövid, 5-6 másodperc, így sokszor egészen kis gyermekek is vizsgálhatók narkózis nélkül, (különösen akkor ha előzetesen vénát biztosítanak a gyermeknek), mely igen nagy előny. A CT vizsgálat alatt a szülő a gyermek mellett lehet.

Miért adunk kontrasztanyagot?

Kontrasztanyagok adagolásánál meg kell különböztetni az intravénásan illetve szájon át adott kontrasztanyagokat. Az intravénás kontrasztanyag vénába történő bejuttatást jelent. A beadott mennyiség testsúly-kilogrammonként 1-1,5 ml. Az intravénás kontrasztanyag segítségével az erek láthatóvá válnak, illetve a szövetek minőségét biztonsággal tudjuk elkülöníteni. Előfordulhat vénás adagolás esetén, viszonylag igen ritkán mellékhatásként hányás, hányinger, illetve kontrasztanyag allergia. Az allergiás reakciók közül a legismertebb a bőrreakció, apró kiütések, viszketés, súlyosabb szövődménye a gége oedema, illetve az anaphylaxias shock. A bőrre használt jódos lemosás esetén előforduló érzékenység nem azonos a kontrasztanyag érzékenységgel! Természetesen ezek elhárítására a CT laboratóriumnak fel kell készülnie, nagyon ritkán szükség lehet az intenzív osztály bevonására is.

Szájon át adott kontrasztanyagok

Hasi illetve kismedencei vizsgálatokhoz szájon át történő kontrasztanyag adásra van szükség a belek kitöltésére. Ezen kontrasztanyagoknál a fent említett allergiás reakciókkal nem kell számolni. A mennyiség, illetve az itatás módja azonban különböző. Hasi és kismedencei vizsgálathoz az új készülék gyorsasága és nagy felbontóképessége miatt ma már vizet használunk. Felső hasi vizsgálatoknál 6-7 dl- vizet adunk. A teljes bélhuzam kitöltéséhez a folyadék 1 liter víz, melyet a beteg 40 perc alatt folyamatosan fogyaszt el . Néhány esetben nagymértékben higított Gastrographin oldatot is használunk. A vizsgálat ezt követően történik. Altatásos hasi vizsgálatok esetén ma már nem itatjuk meg a gyermekeket.

Összefoglalva

A szóban történő felvilágosítás közvetlenebb, megfigyelhetők a reakciók, és visszakérdezhetünk, vajon megértették-e mondandónk lényegét. A csak írásos tájékoztatás személytelenebb, kevesebb lehetőség van a visszakérdezésre. A kettő együtt azonban nagyon jól alkalmazható és kötelező. A vizsgálat csak akkor végezhető el kiskorú gyermeknél, ha a szülő ( vagy a gyámügyi igazolással bíró törvényes képviselő) a vizsgálathoz, a kontrasztanyag adagoláshoz illetve az altatáshoz írásos hozzájárulását adja.

Dr. Temesi Mihályné