Tojások: elrejtve. Vegyszerek: elzárva!
Az ünnepi időszakban, amikor vendégek jönnek-mennek, és a figyelmünk megoszlik, könnyen megtörténhet a baj. Különösen igaz ez a kisgyermekekre nézve, akik kíváncsiak, sok mindenhez hozzáférnek, de még nem képesek felmérni a tetteik következményeit. Egy nyitva hagyott flakon, egy apró elem vagy épp egy kis játékdarab akár életveszélyes is lehet egy kisgyermekre nézve. Mit tehetünk a megelőzés érdekében, és hová forduljunk, ha baj van? Ebben segít Dr. Karoliny Anna gyermekgasztroenterológus, osztályvezető főorvos.
A leggyakoribb veszélyek közé tartoznak a marószermérgezések, amelyek gyakran a húsvéti nagytakarítás idején fordulnak elő. Ilyenkor előkerül a vízkőoldó, lefolyótisztító, fertőtlenítőszer – és ha ezek elérhető közelségbe kerülnek egy kisgyerek számára, egy kíváncsi mozdulat is elég lehet. A flakon kupakját időnként könnyebben lecsavarják, mint mi, a folyadék a kezükre vagy a szájukba kerül – ami súlyos nyálkahártya-sérülést, felmaródást, fekélyt, sőt maradandó nyelőcsőkárosodást okozhat.
Mire figyeljünk?
Ha a gyermek szája duzzadt, fokozottan nyálzik, nem eszik, nem iszik, fájlalja a száját, mindig gondoljunk vegyszerrel való érintkezésre – akkor is, ha nem látszik külsérelmi nyom. A nyelőcsőben ugyanis már lehet komoly sérülés. Szórófejes flakon esetén a vegyszer mélyre is juthat. Ilyenkor az orvosok endoszkópos vizsgálattal mérik fel a károsodás mértékét – súlyos esetben akár heteken át szondatáplálásra is szükség lehet. Legsúlyosabb esetben a nyelőcsőben szűkület alakul ki, ami műtétet is igényelhet.
Ne feledkezzünk meg azokról az anyagokról sem, amiket veszélytelennek gondolunk: például az ecetről. A 20%-os ecetsav komoly marósérülést okozhat – és mivel nincs rajta biztonsági kupak, könnyen hozzáférhető az élelmiszerek között tárolva.
Ugyanígy veszélyesek lehetnek a mosókapszulák, amik színesek, illatosak, csillognak – a gyerekek számára vonzóak. A burkolatuk nyállal érintkezve gyorsan feloldódik, és a tartalom már a szájban komoly kárt okozhat.
A kisgyermekek nemcsak mérgező anyagokat kóstolnak meg – bármit a szájukba vehetnek. Kavics, pénzérme, elem, játékfigura. A húsvéti ajándékok között is sok az elemes játék, ezek különösen veszélyesek lehetnek, ha az apró alkatrészek a nyelőcsőbe, gyomorba vagy a légutakba jutnak.
Mi a teendő, ha baj van?
- Marószer mérgezés gyanúja esetén ne hánytassuk a gyereket! A sérült nyálkahártyán áthaladó hányadék csak tovább roncsolja a szöveteket.
- Ne próbáljunk „közömbösíteni” lúgot savval vagy fordítva – ez életveszélyes tévhit!
- Ne adjunk tejet, szenet – ezek csak nehezítik az orvosi vizsgálatot.
Ha felmerül a gyanú, hívjunk mentőt, vagy forduljunk toxikológiai ügyelethez!
Vigyük magunkkal a gyanús anyagot is, amit a gyermek megfogott vagy megivott – a pontos azonosítás a gyors orvosi ellátás kulcsa lehet.
Az ünnepek alatt különösen figyeljünk oda olyan háztartásokban, ahol nincs hozzászokva a környezet a kisgyerek jelenlétéhez – például rokonoknál, nagyszülőknél. Ne feltételezzük, hogy minden veszélyt elrejtettek. A kutyaeledeltől kezdve a szanaszét hagyott gyógyszerekig sok mindenhez hozzáférhet egy felfedező kedvű kisgyerek.
Ne feledkezzünk meg az ételallergiás gyermekekről sem! Ünnepek idején sokszor más háztartásokban étkeznek, idegen alapanyagokkal találkoznak. A diétás igényeket ilyenkor is figyelembe kell venni.
A legfontosabb: gondolkodjunk előre.
Otthon és vendégségben is nézzünk körül a gyerek szemszögéből – mit érhet el, mit kaphat be, mit ihat meg.
GYERMEKTOXIKOLÓGIA elérhető 0–24, ünnepnapokon is! Országos ellátás, azonnali tanácsadás.
Telefonszám: 06-1-333-5079
Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet
1089 Budapest, Üllői út 86.
A Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet minden munkatársa Áldott Húsvéti Ünnepeket kíván!