In memoriam Dr. Gottlieb Erzsébet szemorvos (1949-2024)
Megrendültünk a hírtől, hogy elment a gyermekszemészet egyik nagy alakja. 2024. november 13-án, életének 75. évében, súlyos betegség következtében távozott közülünk Dr. Gottlieb Erzsébet.
A mosolya, a kedvessége, a gyermekszeretete, a munkabírása, a hivatástudata és az ereje kortalanná tette, soha el nem múlónak tűnt. Az elmúlt 35 év alatt gyermekorvos és gyermekszemész generációk együtt nőttünk fel mellette, olyan biztos pontja volt a gyermekellátásnak, aki mindig készen állt a segítségre, akire mindig számíthattunk. Munkája során sok ezer gyermek szeme világát óvta, gyógyította. Nagyon szerette a gyerekeket, a hivatását és a gyermekkórházat. Ő volt a gyermekszemészet egyik megalapítója.
Dr. Gottlieb Erzsébet főorvosnő 1974 -ben végzett a Semmelweis Orvostudományi Egyetem általános orvosi karán. 1974-1978-ig a Fővárosi István Kórház Szemészeti Osztályán kezdte meg orvosi pályáját, majd 1978-tól a Heim Pál Gyermekkórház dolgozója lett. 1979-ben sikeres szemészeti szakvizsgát tett.
Tevékeny résztvevője volt a gyermekszemészet szervezett ellátásának megalapozásában, ami célul tűzte ki, hogy kórházunkban a gyermekszemészeti szakrendelés és a műtétek is elérhetőek legyenek. Ez lett az alapja a mai kiemelkedő szakmai színvonalú ellátásnak. Az 1991-ben létrehozott szemészeti fekvőbeteg osztály munkájában is tevékenyen részt vett. Nemcsak a szakambulancián a gyermekek orthoptikai gondozását, hanem kancsalság ellenes műtéteket, kötőhártya és bőr tumorok eltávolítását, valamint az akkor még bent alvós ügyelet sérültjeinek ellátását is végezte.
1984-ben a Heim Pál Gyermekkórház kiváló dolgozója lett. 1997-tól az ambulancia részlegvezető főorvosává nevezték ki. 2010-ben Főigazgatói Díszoklevelet kapott munkája elismeréseként. 2011-ben nyugdíjba vonult, de még két évig aktívan dolgozott. 35 évet töltött kórházunkban, biztos pontjaként a szemészeti ambulanciának.
Tagja volt a Magyar Szemorvosok Társaságának. Részt vett kórházunkban rendszeresen havonta megtartott gyerekszemészeti összejöveteleken. Fő szervezője volt annak, hogy feldolgozzunk kórházunk ambulanciáján megjelent általunk gondozásba vett gyermekek statisztikai adatait. A felmérés 18 év adatmennyiségét dolgozta fel, aminek fő célja volt, hogy felhívjuk a figyelmet a szűrővizsgálatok fontosságára. Nevéhez fűződik több szakmai munka, például a tompalátás és a kancsalság kezelése terén végzett kutatások, illetve az orthoptikai kezelések fejlesztése, amelyek különösen a kétszemes látás helyreállítására irányultak.
Számos gyermek szembetegségekről szóló publikációval és tankönyv fejezettel járult hozzá a szakma fejlődéséhez. Cikkei jelentek meg a Pediáter című gyermekorvosi folyóiratban a Gyógyhírekben, a Semmelweis Egyetem Főiskolai Karán védőnők és családorvosok részére készült tankönyv gyermekszemészeti betegségek fejezetét írta. A Gyermekorvos Továbbképző folyóiratban nem csak írásai jelentek meg, hanem az újság szerkesztőségi tagja is volt. A Főiskolai Karon a védőnő hallgatókat nagy lelkesedéssel oktatta.
Az általa ellátott gyermekek szívesen jöttek Erzsi doktor nénihez. Jól megtalálta velük a közös hangnemet. A munkában eltöltött több évtized alatt gyermekek ezreinek tette lehetővé, hogy felnőve két jó szemmel nézhessenek a világra. Tartása, szeretete, segítőkészsége örökre velünk marad.
Gottlieb Erzsébet szakmai munkájával maradandót alkotott, példája mintául szolgált és szolgálhat pályatársainak. Hozzájárult a gyerekszemészet fejlődéséhez, amely komoly örökséget jelent a magyar gyermekszemészeti ellátásban. Nemcsak szaktudásával, hanem mély hivatástudatával, a gyermekek iránti különleges érzékenységével és türelmével is maradandó nyomot hagyott kollégái és betegei szívében. Embersége és példamutató személyisége mindannyiunk számára örök emlék marad.
Most már a fénye csillagként ragyog tovább. Emlékét megőrizzük és tovább adjuk a fiataloknak, amit felépített, tanított és örökül hagyott.
Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet