Bőrgyógyászati Osztály

Telefon: 061 459 9100 / 1300

Gyermekbőrgyógyászat, allergológia

A Heim Pál Kórház Bőrgyógyászati osztályának története

• Gyermek bőrgyógyászati betegeket fogadó részleg nagyon régen – 1935 óta – működik az Állami Gyermekmenhely területén, amely a mai Heim Pál Kórház elődje volt. Az akkori részlegen ápoltak a hajas fejbőr gombás megbetegedéseiben, idült bőrgennyesedésben, és nemi betegségben szenvedtek. Az ápolási idő nagyon hosszú volt. A különféle biztosítóintézetek is beutalhattak bőrbeteg gyermekeket. Az ágyak száma nem haladta meg a negyvenet.
  • 1945-ben a gyermekmenhely Gyermekvédő Intézetté alakult és a bőrgyógyászati ágylétszám is emelkedett. Dr. Földes Elemér – természetesen nem teljes munkaidőben – sok nehézséggel küzdve, mostoha körülmények között látta el ezt e részleget és gyógyította a betegeket 1935-től 1953-ig.
  • 1953-ban lett intézményünk gyermekkórház.
  • 1954-től Dr. Farkas Lili, az akkor már 50 ágyas osztály – mint ilyen első Európában – vezetője. 16 éven át, egészen 1970-ig irányítja a gyermek bőrgyógyászati osztályt. Neki köszönhető, hogy igazi kórházi osztállyá alakult a sokáig csak ápoló-elkülönítőként működő részleg. Együttműködött más osztályokkal, a Bőrklinikával, betegbemutatásokat tartott, szakembereket nevelt. A betegeket a főorvoson kívül ebben az időben egy szakorvos és egy gyermekorvos látta el. A kórház 1954-ben felveszi Heim Pál híres gyermekorvos professzor nevét.
  • 1957 óta bőrgyógyászati szakrendelés is működik a Heim Pál Kórházban, akkor még alacsony óraszámmal, de már megvalósul a kórház-poliklinikai egység és együttműködés.
  • 1970-től Dr. Török Éva az osztály vezetője az ekkor már 50 ágyas osztálynak, amely a B épület első emeletén működött. A főorvos mellett rövidesen 2 bőrgyógyász szakorvos is dolgozik az osztályon. Az ötvenes ágylétszám néhány éven keresztül marad meg, az osztály később alacsonyabb ágyszámmal a kórház másik épületében kap helyet.
  • 1975-től napi 6 órás lesz a bőrgyógyászati rendelés.
  • Különféle építkezések miatt 1979-ben az osztály 18 betegággyal átköltözik a Szent János Kórházba, de a járóbeteg rendelés marad a régi helyén.
  • 1983 nyarán az osztály visszaköltözik a Heim Pál Kórház új épületébe, ahol 36 ágyon folytatja működését. A rendelés ekkor átlag napi 6 órában működik.
  • 1992-től az ágyszám tovább zsugorodik, jelenleg 35 ágyon gyógyulnak a felvételt igénylő bőrbetegek. A hét 4 napján 8 órás, péntekenként 6 órás a járóbeteg rendelés.
  • 1995-től allergológiai szakrendelés kezdi meg tevékenységét heti 8 órában, ez a rendelés jelenleg heti 20 órában folyik.
  • Az évi forgalom a fekvő osztályon 1999-ben 1731, az ambulancián 21249 (meg kell említeni, hogy pl. 1969-ben 50 ágyon 733 beteg fordult meg).
  • Ma már a főorvoson kívül 4 bőrgyógyász működik az osztályon, közülük 1 gyermekgyógyász szakvizsgával is rendelkezik. A 30 éves időszak alatt az osztály működését, tudományos munkáját megismerték az MDT és a Gyermekorvos Társaság rendezvényein. Az 1984-óta az MDT keretén belül működő gyermekgyógyász munkacsoport bekapcsolódott az európai és nemzetközi gyermekbőrgyógyászat vérkeringésébe. Az országhatárokon túl szervezett gyermek bőrgyógyászati eseményeken – lehetőség szerint – aktívan részt vesznek az osztály munkatársai.
  • 2000. január 1-től Dr. Szalai Zsuzsa Bőr- és gyermekgyógyász szakorvos az osztály vezetője, aki a máig kialakított irányban viszi a gyermekbőrgyógyászat ügyét.

Prof. Dr. Szalai Zsuzsanna 061 459 9100/1300

Veres Klára