A gyermekortopédia területén új fejezetet nyitottunk, elindult a térdcentrum


A gyermekortopédia új fejezete

Tizenöt éve a gyermekkori térdbántalmak világában ritkán operáltak, még nem tartották indokoltnak az operációs beavatkozásokat. A kezelési terület szűknek tűnt, kevés modern diagnosztikai eszköz volt, a hagyományos módszerek csődöt mondtak és változásra volt szükség.

2010-ben így kezdődik dr. Cs. Frank László ortopéd osztályvezető főorvos története.

„A Sportkórház Sportsebészeti Osztályának vezetőjével vettem fel a kapcsolatot, ahol Dr. Halasi Tamás osztályvezető főorvos segített. Így kezdtem bele a munkába – akkor még kizárólag térd artroszkópos beavatkozásokkal” – emlékezik vissza a szakorvos. Az elején ezek csak úgynevezett diagnosztikus artroszkópiák voltak, azaz vizsgálati célú műtétek. De a betegek száma hirtelen nőni kezdett és a modern technika kulcsfontosságú lett.

Előtérbe kerültek a „Térdkalács instabilitás, fejlődési rendellenességek, krónikus fájdalmak – egyre több ilyen műtétet végeztünk” – mondja Dr. Cs. Frank László főorvos. De nem csak a szike kapott szerepet: a gyógytornászokkal karöltve a konzervatív kezelések száma is megnőtt.

A fejlődés következő mérföldköve az MR-labor megépítése volt. „A térdízület vizsgálatában az MR az egyik legfontosabb eszköz” – teszi hozzá. Ezt segíti egy EOS Edge teljes testszkenner, amely egyidejűleg készít frontális és oldalirányú ülő és álló teljestest-felvételeket 1:1 méretarányban, a 2D-/3D-s képek rögzítését néhány másodperc alatt végzi el akkor is, ha mozognak benne, sőt számos CT-vizsgálat is kiváltható vele. A teljes csontrendszert érintő betegségek esetében, a 3D-s sebészi tervezésben és az azonnali információkon alapuló diagnosztizálásban kiemelt fontosságú a készülék, amely nélkülözhetetlen a sürgősségi betegellátás, az onkológia és a gyermekgyógyászat mindennapi klinikai gyakorlatában.

Azonban a betegek számának folyamatos növekedése és az egyre összetettebb térdízületi problémák szükségessé tették egy korszerű, új artroszkópos eszköz beszerzését. A modern technológia bevezetését egy csaknem 50 millió forintos alapítványi támogatás tette lehetővé, amelyből megvásároltuk az új, nagy teljesítményű artroszkópos tornyot. Az eszköz jelentős előrelépést hozott a gyermekkori térdsebészetben: nemcsak a beavatkozások pontosságát növeli, hanem új diagnosztikai és terápiás lehetőségeket is megnyit az akut és krónikus térdsérülések kezelésében.

Megszületik a térd-munkacsoport

A traumatológusok is csatlakoztak, megalakult a „térd-munkacsoport” – radiológusok, ortopédusok, traumatológusok heti rendszerességgel vitatják meg az eseteket. Egyre világosabbá vált, hogy bizonyos térdsérüléseknél az akutan elvégzett MR-vizsgálat és az azonnali beavatkozás akár sportkarriert is menthet. Gondoljunk csak a csontos-porcos sérülésekre, vagy a rettegett keresztszalag-szakadásra.

„Mára a teljes 18 év alatti korosztályban végezzük ezek műtét előtti MR-diagnosztikáját és műtéti ellátását.” A keresztszalagpótlás többféle technikáját is megtanultuk és alkalmazzuk – az artroszkópos torony nélkülözhetetlen eszközzé vált.

Boka, csípő, és a jövő

A technológia időközben nem csak a térdre koncentrálódott: a bokaízület artroszkópiája is bekerült a repertoárba. Sőt, a jövő már a csípő felé mutat. „A csípőízület gennyes gyulladásainál nagy előrelépést jelenthet az artroszkópos beavatkozás” – bizakodik Dr. Cs. Frank László osztályvezető főorvos.

És hogy kik a leggyakoribb páciensek? Sportolók, fiatal atléták, lelkes mozgásrajongók. Egy térdsérülés nemcsak fájdalmas, de pályafutásokat is kettétörhet. Azonban, ha időben érkezik a diagnózis és a megfelelő ellátás – a történet máshogy alakulhat. Intézetünk az ország gyermeksürgősségi és baleseti központja, az akut sérüléseket a legmagasabb 3. progresszivitási ellátási szinten fogadja.

Egy poros géptől a térdcentrumig

„Mindent meggyógyítunk…” – mondja beszélgetésünk végén Dr. Cs. Frank László főorvos. A gyermekkori térdgyógyászat ma már nem elhanyagolt terület. Egy kis osztályból valódi térdcentrum született. És ez csak a kezdet.

Terdcentrum_foto