Térdsérülések gyermekkorban
A gyermekek fokozott mozgásigénye sajnálatos módon magában rejti a sérülések nagyobb számban való megjelenését, ezen belül a térdsérülés lehetőségét.
Az alábbi cikkben nagy vonalakban ismertetjük ezen sérülések fokozatait, gyakoribb formáit és kitérünk a kezelés lehetőségeire is.
Általánosságban megállapítható, hogy a baleset után esetlegesen kialakuló ízületi vérgyülem súlyosabb sérülés mellett szól. (1. ábra)
Ennek megfelelően amennyiben a trauma után nem alakul ki térd duzzanat, szinte biztosak lehetünk abban, hogy banális sérülésről van szó. Ezen panaszok 1-4 hét kímélet és helyi kezelés (jegelés, fájdalomcsillapító krémek) mellett a legtöbb esetben megszűnnek. Ezek a sérülés legenyhébb formái, ezt hívjuk zúzódásnak vagy rándulásnak.
Más a helyzet, amikor a baleset után jelentős térd duzzanat alakul ki, jelezvén, hogy az ízületet folyadék tölti ki. Ez a folyadék sérülések után kizárólag vér lehet, melynek jelentősége, hogy az ebben található anyagok károsítják az ízületi felszíneket alkotó porcot. Értelemszerűen az első vizsgálat után azonnal megtörténik e folyadék leszívása, megelőzendő a porc jelentős károsodását.
Az ízületi bevérzés előzményeként leggyakrabban térdkalács ficam szerepel. Ekkor a térdkalács az ízület külső oldalára kerül. Ennek oka, hogy a kalácsot két oldalon rögzítő szalagok feszessége nem egyforma és bizonyos mozdulatnál a külső szalagok fokozott feszessége érvényre jut. Amennyiben ismétlődő jelleggel fordul elő a ficam, úgy indokolt műtétet végezni a külső szalagok feszességének csökkentése céljából, mellyel a sorozatos ficamok során jelentkező – egyre súlyosabb – sérülések megelőzhetőek.
Térd ízületi bevérzést okozhat még szalag, illetve ízületi tok szakadás, valamint a porcfelszín egy darabjának letörése a csontról. (lásd 2. ábra)
Amennyiben az ízületi folyadék szaporulat a leszívás után 2-3 nap alatt visszatelődik, a sérülés a legsúlyosabb csoportba tartozik, ekkor térd tükrözést végzünk.
Ez a beavatkozás egy műtét, melynek során a térdet nem vágjuk fel, hanem 2-3 db 1 cm-es nyíláson keresztül az ízületbe kis kamerát és szükség szerint különböző eszközöket vezetünk. A kamera által közvetített képet egy monitoron nézve, végig vizsgáljuk a térd ízületet és pontosan megállapítjuk az esetleges sérüléseket. Lehetőség nyílik az ízület többszörös átöblítésére, ezáltal a káros anyagokat a leszívásnál eredményesebben tudjuk eltávolítani. A bevezetett eszközök segítségével a talált sérüléseket - amennyiben azok ezt megkívánják – ellátjuk.
A beavatkozás után jelentős fájdalom nem fordul elő, a gyermek másnap felkelhet, pár nap múlva teljes terheléssel járhat. Műtét utáni szövődmény rendkívül ritka.
Összefoglalva elmondható, hogy a gyermekkori térd sérülések jelentős része műtét nélkül kezelhető, a fennmaradó súlyosabb jellegű sérülések többsége a fent ismertetett - kis műtéti megterheléssel járó, gyors javulást biztosító – módszer alkalmazásával gyógyítható.
Fenti sérülések ellátásával foglalkozik Kórházunk Térdsebészeti Ambulanciája.
Rendelés
ideje: csütörtök 14-16
Rendelés helye: A ép. I.em. 139.