CT Intervenciós és Radiológiai Osztály

Cím: 1089 Budapest, Üllői út 86. A épület 2.emelet
Telefon: 061 459 9100 / 1304

CT, azaz a komputertomográfia az a radiológiai vizsgálati módszer, mely alkalmas a lágyrészek, az erek és a bonyolult csontszerkezet ábrázolására. A felvételeken a beteg testének keresztmetszete rétegekben jelenik meg, a leképzett felvételi sorozatokból több síkú és háromdimenziós képeken is vizsgálhatjuk a szerveket és azok elváltozásait.

Többszeletes spirál CT (MSCT) a Heim Pál Kórházban
Második éve többszeletes spirál CT készülék működik a Heim Pál Gyermekkórházban A készülék nagyon gyors, fél másodperc alatt nyolc szeletet készít a test egy kiválasztott régiójáról. A CT vizsgálatnak fontos szerepe van a traumatológiai ellátásban (koponya- és gerincsérülések, hasi- és mellkasi traumák), a daganatos gyermekek vizsgálatában, a tüdő- és a hörgők betegségeinek felismerésében, egyes érbetegségek kimutatásában. Többsíkú és háromdimenziós megjelenítés sokkal pontosabbá teszi a diagnosztikát. Speciális vizsgálati módszerek alkalmazhatók a többszeletes CT-vel, ilyen a légcső és a hörgők vizsgálatában a virtuális bronchoszkópia, és az erek CT-angiográfiás (CTA) vizsgálata, izületek 3D megjelenítése.

A CT vizsgálatok orvosi javaslatra, kizárólag beutalás alapján végezhetők.
Előkészítés. A CT vizsgálat előtt minden esetben 5-6 órás teljes éhezés szükséges. Tiszta folyadékot (tea, víz) 2 órával a tervezett vizsgálat ideje előtt még fogyaszthat a gyermek. A vizsgálatok nagy részében vénásan kontrasztanyagot kell kapnia a betegnek. Hasi és kismedencei vizsgálatokhoz szájon át kell kontrasztanyagot inni.

Altatásos CT vizsgálatok. Csecsemők és 3-4 év alatti gyermekek CT vizsgálatát rövid altatásban végezzük, a Heim Pál Kórház aneszteziológusainak segítségével. A vizsgálati idő rövid, de ezalatt teljes mozdulatlanságra van szükség.

Gyermekbetegek előkészítése és felvilágosítása CT vizsgálatra

Dr. Harkányi Zoltán Prof. Dr. 061 459 9215
harkanyi@heimpalkorhaz.hu